Sabahattin Ali

Sabahattin Ali

25 Şubat 1907’de Bulgaristan’da dünyaya gelen Sabahattin Ali, Türk edebiyatının efsane isimlerinden biri oldu. Yazarımız, Kürk Mantolu Mandonna, Kuyucaklı Yusuf ve İçimizdeki Şeytan gibi eserlere imza atmıştır.


Sabahattin Ali, 1940lı yıllarda Aziz Nesinle birlikte çıkardığı Marko Paşa isimli dergide siyasileri eleştirmesi yüzünden çeşitli davalara mahruz kalan yazar, Türkiye’den Bulgaristan sınırını geçmek isterken kendisine kaçma girişiminde rehberlik eden Ali Ertekin tarafından öldürülmüştür.


Yazarın başyapıtlarından biri olan Kürk Mantolu Mandonna’yı Sabahattin Ali askerde kaleme almıştır. Kürk Mantolu Mandonna, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Hırvatça, Arapça ve Arnavutça olarak yedi dilde yayınlanmıştır.


Yapı Kredi Yayınları’nın bastığı Kürk Mantolu Mandonna yayınevine geçtiği günden itibaren on binlerce satmıştır. Halen daha popülerliğini koruyan baş yapıt ayda ortalama 10-15 bin arasında satmaya devam ediyor. Edebiyat öğretmenlerinin öğrencilerine tavsiye ettiği içinde son satanlar listesinde yer alıyor.


Usta edebiyatçı Sabahattin Ali şiirleri bestelenip şarkı sözü haline getirilmiştir. Bunlardan bazıları; Aldırma Gönül (Edip Akbayram), Leylim Ley (Zülfü Livaneli), Çocuklar Gibi (Sezen Aksu).
Ülkemizin önemli yazarlarından ve şairlerinden olan Sabahattin Ali, İstanbul’daki Muallim Mektebi’nden aldığı eğitimle Yozgat’ta öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

Birkaç yıl sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yabancı dil eğitimi alması için Almanya’ya gönderilmiştir. Daha sonra Türkiye’ye gelen Sabahattin Ali, birçok ilde öğretmen olarak görev yapmıştır.Eşi Aliye Hanımla evliliğinden Filiz isminde bir kız çocukları olmuştur.


Sabahattin Ali kitapları; Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Mandonna, İçimizdeki Şeytan, Değirmen, Kağnı, Ses, Yeni Dünya, Sırça Köşk, Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı, Canım Aliye, Ruhum Filiz.

Dikkat! Paylaş Butonu Ücretlidir. Şaka şaka, dilediğin gibi paylaş başkaları da okusun, bilgilensin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir