8 Haziran 1958 yılında Uşak’ta doğan yazarımız eğitiminde İlkokulu Uşak’ta, liseyi Kütahya’da, üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır. 1983 yılında doktor, 1993 yılında doçent olan yazarımız 1998’de Kültür Üniversitesi’nde profesör olmuştur ve halen aynı üniversitede öğretim görevlisidir.


Divan edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken yazar çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebi makaleler yayınlamıştır. Okuma hayatına ilk Peyami Safa eserlerini okuyarak başlamıştır. Ömer Seyfettin ve Refik Halit gibi önemli yazarlarımızdan esinlenen yazarımız, TRT başlığı altında divan edebiyatıyla ilgili birçok eğitici programlar hazırlamıştır.

Bunlardan bir örnek de TRT’de “Şairane” ve TRT 2’de ki “Divanca” programlarıdır. Aynı zamanda yazarımız, kültür ve sanat dalında birçok dergilerde de köşe yazarlığı yapmaktadır.


İstanbul’da yaşayan İskender Pala, tam bir İstanbul tutkunudur. Her yerde kitap okumayı seven yazarımız sadece vapurdayken okumadığını dile getirmiştir. Bununla beraber İstanbul başlı başına bir kitaptır der. Yazarımız, hemşehrileri tarafından Uşak Halk Kahramanı seçilmiştir.

Bülbülün Kırk Şarkısı kitabını ömrünün en güzel çabası sayan yazarımız, 2013 yılında edebiyat dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.


Yazarımızın diğer kitapları; Babilde Ölüm İstanbul’ da Aşk, Katre-i Matem, Şah&Sultan, Od, Efsane, Mihmandar, Karun ve Anarşist adlı romanlarının baskıları yüz binlere ulaşmıştır. Ve bu romanlar pek çok ödüle layık görülüp yabancı dillere de çevrilmiştir.


İskender Pala, evli ve üç çocuk babasıdır.

Dikkat! Paylaş Butonu Ücretlidir. Şaka şaka, dilediğin gibi paylaş başkaları da okusun, bilgilensin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir