Öykü ve roman yazarı aynı zamanda gazeteci Ayşe Kulin, 7 Eylül 1941 İstanbul doğumludur. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji mezunudur. Uzun yıllar televizyon, reklam, sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yapmıştır. Hayatının büyük bir bölümü Amerika’da geçmiştir. Yazar, Adı Aylin romanıyla İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yılın yazarı seçilmiştir.


Ayşe Kulin birçok biyografik eser ve romanı kaleme almıştır. Eserleri en çok okunan yazarlar arasına girmeyi başarmıştır. Kitaplarında üslubu oldukça akıcıdır. Yalın bir anlatımı vardır.
Yazarımız , Cumhuriyet, Güneş ve Dünya Gazetesi’nde yazarlık ve yazı işleri müdürlüğü de yapmıştır. 1984 yılında “Güneşe Dön Yüzünü” adlı kitabındaki Gülizar’ın öyküsü, yazarımız tarafından senaryolaştırılarak Kırık Bebek adıyla filmi yapılmış ve Kültür Bakanlığı Ödülüne layık görülmüştür.


26 eserinden en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başaran kitapları: Bir Tatlı Huzur, Adı Aylin, Füreya, Sevdalinka, Köprü, Nefes Nefese, Gece Sesleri ve Güneşe Dön Yüzünü.
2004 yılında Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği ve Turkcell adına yapmış olduğu Kardelenler adlı çalışmasının telif gelirlerini Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları projesine bağışlamıştır.

Aynı zamanda Sevdalinka’nın Bosna Hersek’teki satışının telif gelirlerini savaş mağduru çocuklara bağışlamıştır. En çok sevilen romanı Adı Aylin Yunanca’ya ve Sevdalinka Sırpça’ya çevirilmiştir.

Dikkat! Paylaş Butonu Ücretlidir. Şaka şaka, dilediğin gibi paylaş başkaları da okusun, bilgilensin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir